E-Me.hu - E-könyv, Interaktív PDF, Megszemélyesítés

Interaktív megoldások

www.co-print.hu társoldal

Mit tartalmaz az e-könyv szerkesztés?

Rövid válasz: ahogy Wordből is ki lehet menteni egy könyv tartalmát nyomtatásra, PDF formátumba (majdnem ingyen), úgy ez megtehető e-könyvnél is, de ahogy ez a nívósabb kiadványok esetén történik, a minőségi eredményhez teljes újraformázásra, a szöveg, kép és egyéb formai tartalmakat újraszerkesztésére van szükség, pl. Indesign kiadványszerkesztő programban. Ahogy egy fizikai könyv újraszerkesztésre kerül akár 500-2000 Ft + ÁFA / oldal kiadványszerkesztői áron, hasonló módon kerül megszerkesztésre az e-könyv is (ellentétben a Word fájlos felhasználással).

Mondhatjuk azt, hogy az e-könyv szerkesztése megegyezik a nyomdai kiadványszerkesztéssel, de tartalmaz még webszerkesztési beállításokat, munkákat is, mert működése megegyezik az internetes weboldalakéval.

A következőkben megpróbáljuk bővebben felvázolni, hogy mi az a munkafolyamat, többletmunka, ami indokolja a precíz szerkesztést a korábban említett egyszerű Wordös mentéssel ellentétben:

  • Minden e-könyv olvasó program kisebb vagy nagyobb mértékben, de másképpen jeleníti meg az e-könyv fájlokat. Ahhoz, hogy mindegyik olvasó a lehető legjobban kezelje az e-könyvet, egy teljesen tiszta szerkesztésre van szükség.  A tiszta szerkesztés alatt azt értjük, hogy csak tudatosan megválasztott és egymásra épülő stílusokat tartalmazhat a fájl, hibát eredményezhet, ha nem stílusozott szövegrészek vannak. Ha pl. egy sor nincs stílusozva, és az olvasón nagyítást állítunk be, akkor a stílusozott szöveget felnagyítja, a nem stílusozott szöveget viszont kicsiben hagyja.
  • A kézirat Word formázását teljes egészében töröljük, és ahogy azt a nyomdai változatnál, minden egyes címet, címfokozatot, kiemelést, kenyérszöveget, felsorolást, stb. külön formázzuk egy előre beállított stílussal. Ez a pont gyakorlatilag megegyezik a nyomdai kiadványszerkesztéssel, egyedül a stílusok beállításai mások, de a munka ugyan az.
  • A szövegből ki kell szűrni minden olyan karaktert, amit nem tud kezelni a HTML.
  • Párosítani kell a stíluslapokat a HTML stíluslapokkal, hogy mindenhol megfelelően jelenjen meg. (erre a Wordben egyáltalán nincs lehetőség)
  • Ennél a pontnál az Indeignben HTML Hyperhivatkozásokat kell létrehozni a belső és külső elérésekhez, ami elősegíti a belső eléréseket (pl. tartalomjegyzék), másrészt a külső hivatkozásokat.
  • Meg kell adni a meta tageket, fájlinformációkat, nyelveket, karakterkódokat (UTF-8) (erre a Wordben egyáltalán nincs lehetőség)
  • Exportáljuk az elkészített, szerkesztett anyagot EPUB formátumba és elkezdjük tesztelni. Tesztelés során sok, addig nem ismert hiba jelenik meg, aminek javítása, újbóli tesztelése sok fordulót igényel.
  • Ennél a pontnál már nagyjából jó az e-könyv, a legtöbb olvasón jól jelenik meg, de nem mindegyiket, és ahol nem jelenik meg jól, ott kifejezetten olvashatatlan, vagy meg sem nyitható. Ilyenkor kell különböző programok segítségével a meglévő EPUB fájl kódját javítani, ami olyan, mintha egy weblap HTLM kódját javítanánk. Rengeteg CSS és HTML kódot kell végignézni ahhoz, hogy megtaláljuk azokat a hibákat, amiket az eredeti programok hagynak benne és amivel nem kompatibilis bizonyos e-könyv olvasó.
  • A Google Play e-book olvasója nem tudja kezelni a Wordből mentett e-könyveket. Van lehetőség javítani ezeket a fájlokat, de csak olyan módon, hogy jelentős mértékben rongálódjon, vagy elvesszen a formázások egy része.

Összességében elmondható, hogy e-könyv szerkesztésnél a kiadvány készítője kiadványt szerkeszt nyomtatásra és webes honlapot is készít egyben. Az pedig, hogy mennyire lesz működő és esztétikus a végeredmény, a készítő szakértelmétől függ, ahogy ez igaz a nyomtatott könyvre vagy honlapra is.