E-Me.hu - E-könyv, Interaktív PDF, Megszemélyesítés

Interaktív megoldások

www.co-print.hu társoldal

E-könyv és e-magazin készítés

Az e-könyv (e-book) és e-magazin, a hagyományosan nyomtatott könyvek és folyóiratok digitális tartalommá alakítása oly módon, hogy az mobileszközökön, táblagépen vagy asztali számítógépen is fogyasztható legyen. Ez nagyszerű módja annak, hogy bővítsd a kiadványod elérését.

 

EPUB formátumú, dinamikus tördelésű e-könyv mintafájl:   Megnyitom

PDF formátumú e-könyv mintafájl:  Megnyitom

 

Mit jelent a fix és az újrafolyatható e-könyv készítés?

Az e-könyv (e-book) készítése során két féle módszert használunk

  • Fix elrendezésű EPUB: Az EPUB egy e-könyv formátum. A rögzített elrendezésű EPUB hű marad eredeti kialakításához, megőrzi az élő szöveget, az összetett elrendezéseket, a multimédiát és az interaktivitást. Ez a formátum a legmegfelelőbb olyan dokumentumokhoz, amelyek sok grafikai, hang- és videótartalmat tartalmaznak: gyerekkönyvek, szakácskönyvek, tankönyvek, képregények és egyebek.
  • Újrafolyatható (flexibilis) EPUB: Az újrafolyatható EPUB-dokumentum lehetővé teszi az olvasók számára, hogy optimalizálják a tartalmat eszközeikhez. Ez egy rugalmas, adaptív formátum, amely különösen hasznos a korlátozott interaktivitást támogató eszközökhöz.

Mikor van szükség e-könyv készítésre?

Az e-könyv készítése akkor célszerű, ha szeretnénk egy tartalmat digitális formában megosztani az olvasókkal. Az e-könyveknek számos előnye van a hagyományos könyvekkel szemben, például könnyen hordozhatóak, nem foglalnak sok helyet, olvasásukhoz csak egy eszközre van szükség, és könnyen megoszthatók az interneten keresztül.

Az e-könyvek készítése akkor lehet előnyös, ha:

  • Szeretnénk elkerülni a nyomdai költséget, ami akár több millió Forint is lehet.
  • Ingyenesen, szabadon terjeszthető e-könyvet szeretnénk készíttetni, amivel saját gondolatainkat szeretnénk másokkal megosztani vagy amin keresztül saját termékeinket, szolgáltatásunkat szeretnénk reklámozni.
    : használati útmutató, termékbemutatás, szakmai publikáció
  • Pénzért, kereskedelmi céllal szeretnénk az e-könyvet elkészíttetni. Az elkészült e-könyv forgalomba hozatalával bevételre tehetünk szert.
    : regény, tudásanyag
  • Olyan kiadványt szeretnénk létrehozni, ami kisebb-nagyobb mértékben interaktív elemeket is tartalmaz. Az e-könyv készítése során az elektronikus kiadványban elhelyezhető kereshető tartalom, linkek (hiperhivatkozások), videók stb.
  • Gyors elérést szeretnénk biztosítani. Ezek az elektronikus könyvek könnyen elhelyezhetők bármilyen honlapon, adatbázisokban és a keresőoldalak is könnyen rátalálnak.
  • Könnyen kezelhető formában szeretnénk megjeleníteni egy tartalmat, ami bármikor, bárhol és bármilyen elektronikus eszközön elérhető.

Az e-könyv készítése akkor is hasznos lehet, ha szakmai vagy személyes érdeklődési körünkbe tartozó témákról szeretnénk írásokat, cikkeket, összefoglalókat összegyűjteni, és egy kényelmes, könnyen kezelhető formában elérhetővé tenni azokat.

 

E-könyv készítés

 

Mikor készítsük el magunk számára az e-könyvet és mikor adjuk ki nyomda számára az e-könyv elkészítését?

Talán legegyszerűbb, ha felsorakoztatjuk az érveket a két féle lehetőség között. Először nézzük meg, hogy mi szól az e-könyv saját kezű elkészítése mellett.

  • Legfontosabb érv, hogy nem kerül anyagi ráfordításba, hogy ha mi készítjük el az e-könyvet.
  • Esetleges módosítások kapcsán saját magunk is el tudjuk végezni a javításokat.
  • Saját ízlésünk szerint formálhatjuk a szöveget.

Milyen érvek szólnak amellett, hogy az e-könyvet erre szakképzett nyomda készítése el:

  • A nyomda a tipográfiai ismeretek birtokában nem csak a könyvnyomtatás kapcsán tudja alkalmazni a tördelési szabályokat, hanem az e-könyv készítés kapcsán is. Ezek a szabályok teszik lehetővé, hogy minél könnyebben legyen olvasható és értelmezhető a szöveg, emellett megfeleljen az esztétikai szabályoknak is.
  • A nyomda ismeri az e-könyv készítésnél szükséges formázási kódlapok programozását, amivel a különböző e-könyv olvasó programok értelmezni tudják a címrendszereket és megjelenítésüket és helyesen jelenítik meg a szöveget.
  • A nyomda segíteni tud az e-könyv állomány helyes optimalizálásában, ami a minőség mellett biztosítja a helyes fájl méretet.
  • A nyomda rengeteg kiadványt készít. Nem csak szórólap készítéssel, névjegykártya vagy meghívó készítéssel, hanem könyv szerkesztéssel és nyomtatással is foglalkozik, így a különböző kiadványok kialakítására tapasztalt rálátása van. Ennek segítségével magasabb színtű minőséget tud produkálni az elektronikus kiadvány elkészítése során.
  • Olyan interaktív elemeket is el tud helyezni az e-könyvben, amit az átlag felhasználó nem ismer vagy nincs lehetősége egyszerű programokkal létrehozni.
  • És nem utolsó sorban, ha a nyomda készíti el az e-könyvet (főleg, ha a magazín vagy könyvnyomtatásra is került), rengeteg időt és fejfájást takarít meg vele a megrendelő.

Milyen paramétereket kell megadni az e-könyv elkészítéséhez árajánlatkérés esetén?

Az e-könyv készítésének árát csak az elektronikus kiadvány pontos paramétereinek ismeretében lehet megadni. Annyira sok tényezős egy ilyen kiadvány, hogy félinformációk ismeretében még becsülni sem lehet az árat.

 

Árajánlatkérés, megrendelés tartalma:

  • Fixvagy flexibilistördelésű e-könyv (e-book).
    Ahogy erről korábban írtunk, ez nagyban függ, a tartalomtól. Fix tördelést használunk sok kép és interaktív elem használata esetén (mesekönyv, szakácskönyv, útikalauz), flexibilis (újrafolyatható) tördelést pedig nagyobb terjedelmű sima szöveg esetén (regény, leírások, használati útmutatók).
  • Interaktív PDF vagy ePub Ez a pont a fájlformátumot határozza meg. PDF-nél csak fix tördelésű szövegelhelyezés lehetséges, míg az ePub formátumnál flexibilis is. A legtöbb e-könyv olvasó mindkét formátumot ismeri.
  • Karakterek száma szóközökkel. Ez határozza meg, hogy mekkora terjedelmű a kiadvány, mennyi formázásra lesz szükség.
  • Tartalom típusa: ez lehet folyamatos szöveg, tagolt szöveg, illusztrált könyv, fekete-fehér magazin, színes magazin stb. Ez a munka nagyságának megbecsüléséhez fontos.
  • Leadott elektronikus anyag fajtája: Word, Indesign, Text fájl stb.
  • Szükséges-e borító tervezése?
  • Elektronikus képek, képbeolvasások, retusálandó képek számának meghatározása.
  • Képgalériák, hanganyagok, videók és egyéb interaktív elemekrészletezése.
  • Milyen módon és hol kívánja terjeszteni az e-könyvet (formátum szempontjából fontos).

A fenti paraméterek alapján tudunk árat számolni, de még ez is egy becsült ár, amit az anyag pontos ismerete, közbenső kérések, rejtett hibák tovább befolyásolhatnak. 

Lehet-e másolni az e-könyvet, van-e másolásvédelem?

Az e-könyvek esetében többféle digitális jogvédelem létezik, amelyek lehetővé teszik a szerzői jogok védelmét és megakadályozzák az illetéktelen másolást és terjesztést. Az alábbiakban néhány ilyen technológiai megoldást sorolok fel:

  • Digitális vízjel: Az e-könyvbe beágyazott digitális vízjel azonosító számsort tartalmaz, amely egyedileg azonosítja az e-könyvet. A vízjel lehetővé teszi a szerzői jogok védelmét, és az e-könyv eredetiségének igazolását is segíti.
  • DRM (Digital Rights Management): Az DRM egy digitális jogkezelő rendszer, amely az e-könyv fájljait úgy kódolja, hogy csak az engedélyezett felhasználók olvashassák azokat. A DRM rendszer lehetővé teszi a könyv korlátozott számú másolását és terjesztését, és csak az általuk engedélyezett eszközökön történő olvasást.
  • Digitális aláírás: A digitális aláírás lehetővé teszi az e-könyv szerzőjének, vagy a kiadójának azonosítását, és bizonyítja az e-könyv eredetiségét. Az e-könyvek digitális aláírása növeli az olvasók bizalmát az e-könyv eredetisége és a szerzői jogok védelme iránt.
  • Könnyű DRM védelem: a könnyű DRM a fenti DRM védelemmel szemben úgy működik, hogy az elektronikus kiadványhoz csak egy jelszót kapcsolnak, ami kell az e-könyv megnyitásához. A zárolási lehetőségek ugyan azok, de a hozzáférést csak a jelszó védi, függetlenül az e-könyv olvasótól vagy a felhasználótól.
  • PDF védelem: a PDF formátumok saját védelemmel is rendelkeznek, de tudják kezelni a DRM kódolást is. A PDF fájlokhoz lehet tanúsítványokat és különböző védelmeket is csatolni. Ezek általában jelszavas védelmet jelentenek.

A másolásvédelemről tudni kell, hogy nincs 100%-os biztonság. Ahogy egy nyomdában nyomtatott könyvet is lehet digitalizálni, beszkennelni, fénymásolni, így az e-könyveket is fel lehet törni, ugyanakkor legtöbb esetben nem éri meg ezen aggódnunk. Ezeknek a kiadványoknak a feltörése nagy erőforrás igényű, ami egy pár ezer Forintos kiadványnál nem térül meg, így feltörni sincs értelme. 

Ki is nyomtathatod nálunk a könyvet

Némi átalakítással nyomtathatóvá tesszük a könyvedet! Bővebb információt nyomdánk honlapján találsz: https://co-print.hu/nyomtatas/konyv-nyomtatas-keszites